Mindent szeretne megadni gyermekének úgy, hogy közben az életre is nevelje. A sok nehézség ellenére a világ egyik legszebb dolga, amihez semmi sem fogható.
A gyermekeink számos kihívással néznek szembe és mi szülőként nem mindig lehetünk ott mellettük, hogy átsegítsük őket a nehézségeken, bár szívünk szerint ezt tennénk. Mit tehetünk mi és hogyan tudunk értük tenni a legtöbbet?
Mindenképpen a biztonságos környezetben élő gyermek, könnyebben talál megoldást a problémáira. Legyünk mellettük és beszélgessünk velük többet. Viszont nem mindig ilyen pozitív a szülő és gyermek kapcsolata, vagy épp a tanár és diák viszonya.
Minden jelenben lévő probléma megoldássá alakítható át, melyet a jövőben pozitív attitűddé fejleszthetünk bármely életkorban!Csekőné Szabó AnikóZandaka
Miben segíthet az ifjúsági coaching?
A viselkedés megváltoztatásával a környezet is pozitív átalakuláson megy keresztül. A cél, hogy a fiatalban azt erősítsük meg, amiben a jelenben is már jó. A negatív gondolkodás és a kétség helyét átveszi a hit, az önbizalom és a tudatosság. Hiszen ha önmagunkban bízunk, akkor mások is bízni fognak bennük, s ezáltal mi is a környezetünkben. A végcél, hogy a gyermek fedezze fel erősségeit, találja meg saját útját. Mindehhez adjunk felnőttként biztonságot és önállóságot, elkísérve őt a helyes út megválasztásában.
A coaching szemlélet arra tanít, hogy a fiatalra tekintsünk úgy rá, mint egy önálló lényre, aki képes megoldani a saját problémáit. Természetesen mindezt úgy, hogy nem engedjük el a kezét, hiszen ha támogatásra van szükségük, mi ott leszünk nekik, mint szeretetteljes háttér.
Az ifjúsági coaching egy folyamat, melynek hossza a probléma mértékétől függ. Ennek során felszínre kerülhetnek olyan problémák, melyeket eddig eltitkolt. Érzések, melyekkel nehezen birkózik meg.
Számos képessége fejlődhet egy ilyen “út” során. Kialakul egy pozitív énkép, önbizalma, mely számos életterületre lesz hatással, mindezt erőforrásokra és kérdésfokuszált beszélgetésekre, az ő erősségeire alapozva.
Sok témát érinthet egy folyamat:
- pályaválasztás
- kudarctűrés
- negatív hiedelmek leépítése
- pozitív énkép, önbizalom kialakítása
- tanulási képességek
- kilépés a nagybetűs életbe
- tanár-diák és szülő-gyermek viszony javítása
- sikeres kapcsolatok kiépítése
- vizsgadrukk leküzdése
- kommunikáció
- érzelmek, érzelmi rugalmasság
- konfliktusok kezelése
- veszteségek kezelése, feldolgozása
- környezete számára elfogadhatóbb viselkedés elsajátítása
3 gyermek édesanyjaként, 15 év pedagógusi pályafutással a hátam mögött mindig is legfontosabb célom volt, hogy a gyermekeknek abban tudjak segíteni, hogy minél teljesebb és sikeresebb felnőtt életet tudjanak élni.
Csekőné Szabó Anikó – Zandaka alapítója, Tanulási és life coach, alternatív képességfejlesztési tanácsadó
Ha érdekli a life coaching az alábbi gombra kattintva bővebb információt kaphat.